W jakim celu kupić fotowoltaikę? - dla domu i ogrodu

baterie słoneczne poznań

Zastosowanie paneli słonecznych

Istnieje wiele zastosowań paneli fotowoltaicznych, które przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa posiadają więc szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i sytuacjach. Ogni

W jakim celu kupić fotowoltaikę? - dla domu i ogrodu baterie słoneczne poznań
wa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.


Jakie są korzyści posiadania paneli fotowoltaicznych

Posiadanie paneli słonecznych zamontowanych w domu prywatnym z pewnością przynosi wiele korzyści, warto więc przyjrzeć się konkretnym zaletom takiego rozwiązania. Przede wszystkim największą korzyścią płynącą z posiadania paneli fotowoltaicznych jest posiadanie dodatkowego źródła energii. Wyprodukowana energia elektryczna nie musi być zużywana od razu, ponieważ prąd może być magazynowany w sieci bez konieczności posiadania akumulatorów. Inną korzyścią są także możliwe dofinansowania oraz dotacje do instalacji paneli fotowoltaicznych do użytku prywatnego. Sama inwestycja w panele słoneczne dość szybko się zwraca, a biorąc pod uwagę ich długi okres użytkowania posiadanie paneli pozwala zaoszczędzić na cenach za prąd elektryczny. Ponadto posiadanie paneli fotowoltaicznych jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ do produkcji prądu wykorzystują odnawialne źródło energii i przyczyniają się do redukcji smogu. Istnieje więc sporo korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych w prywatnym domu.


Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą pewnego zjawiska, które jest zwane zjawiskiem fotowoltaicznym. Jaka jest jednak zasada działania tego zjawiska i zamiany jednej energii w drugą? Sam efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka. Definicja zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie paneli fotowoltaicznych, brzmi następująco - jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko fotowoltaiczne zostało później wykorzystanie w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Ogniwa są zbudowane ze specjalnych półprzewodników tworzących złącze, na które pada światło słoneczne. Wewnątrz półprzewodnika powstaje pole elektryczne, które przesuwa różne nośniki w różne strony. Przez rozdzielenie nośników ładunku w złączu powstaje zewnętrzne napięcie elektryczne. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.



© 2019 http://dla-domu-i-ogrodu.lesnazagroda.com.pl/